FAQ

Książka – pytania merytoryczne

 1. Czy w książce znajduje się odpowiedź na pytanie X?
  Spis treści zawierający wszystkie zagadnienia znajduje się tutaj (w wersji PDF).
 2. Nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie. Co teraz?
  Są dwie drogi:
  – kup książkę, dzięki czemu zyskasz dostęp do zamkniętej grupy i bloga, gdzie będziesz mógł zadać swoje pytanie i – prawdopodobnie – uzyskać pomoc;
  – napisz maila na adres kontakt[@]prawaucznia.pl z sugestią nowego zagadnienia do drugiej edycji książki i cierpliwie czekaj 🙂
 3. Nie zgadzam się z interpretacją prawa zaprezentowaną w książce.
  I masz takie prawo. Niestety (albo stety, zależnie od okoliczności), prawo nie należy do nauk ścisłych. Możliwe są różne interpretacje tego samego aktu prawnego; jak mówi przysłowie – gdzie dwóch prawników tam trzy opinie. Ja mogę jedynie zapewnić, że zrobiłem wszystko co w mojej mocy by nie pisać głupot, a wszystkie informacje zawarte w książce są zweryfikowane i zaakceptowane przez doświadczonego adwokata.

Książka – pytania techniczne

 1. W jakich formatach dostępna jest książka?
  Książkę po kupnie otrzymasz w formatach PDF, EPUB oraz MOBI.
 2. Czemu MOBI a nie AZW3? Przecież ten format jest lepszy.
  Wkrótce zostanie wprowadzona również możliwość pobrania książki w formacie AZW3.
 3. Czemu nie ma książki w formacie CBR/DJVU/PDB/FB2…itd.?
  Niemal (a mówię to tylko z ostrożności) 100% obecnych na rynku czytników ebooków wspiera format EPUB lub MOBI. Nie ma żadnego uzasadnienia by mnożyć formaty ponad potrzebę zwłaszcza, że niektóre z nich przeznaczone są do innego typu treści. Gdy tylko zostanie stworzona komiksowa adaptacja poradnika, pojawi się ona w formacie CBR 🙂
 4. Książka nie chce działać / dziwnie wygląda na moim czytniku X.
  Chociaż w procesie składania testowałem książkę na wielu różnych czytnikach nie mogę wykluczyć, że na niektórych – zwłaszcza tych mniej popularnych – książka może wyglądać nieco dziwnie/źle. Winne tutaj jest niestety urządzenie – plik EPUB który otrzymasz do ściągnięcia jest w pełni zgodny ze standardem EPUB i przeszedł walidację IDPF.
  Co możesz zrobić: użyj programu Calibre i spróbuj przekonwertować książkę do innego formatu obsługiwanego przez Twój czytnik. Istnieje możliwość, że zabieg ten pomoże.
 5. Mój czytnik to PocketBook, a nie coś mało popularnego. Książka wygląda bardzo źle.
  Z nieznanych mi powodów domyślny silnik wyświetlający książki w PocketBookach czasami wariuje i kompletnie usuwa całe formatowanie książki. Jeśli tak się u Ciebie dzieje, wyłącz i włącz urządzenie (ważne!), a następnie, na liście plików, przytrzymaj dłużej książkę aż pojawi się menu. Na samym dole znajduje się opcja „Otwórz w„; należy ją kliknąć, a następnie wybrać „Adobe Reader„.
 6. Czy książka będzie wydana w wersji papierowej?
  Tak, ale prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy. Aktualnie, w związku z wprowadzaniem reformy oświaty, w prawie szkolnym panuje chaos jeszcze większy niż zwykle. Została już wydana i obowiązuje część rozporządzeń wydanych na podstawie nowej ustawy, ale przez kilka pierwszych miesięcy obowiązywać będzie także kilka pojedynczych starych aktów wykonawczych (np. bardzo ważne dla praw ucznia rozporządzenie o BHP w szkołach), wydanych na podstawie wygasających przepisów. Nie ma wątpliwości, że nowe przepisy pojawią się wkrótce; ale do tego czasu nie ma sensu druk książki gdyż istnieje ryzyko, że tydzień później straciłaby ona aktualność.

Strona – proces kupna

 1. Strona wolno działa.
  Prawdopodobnie oznacza to, że wiele innych osób próbuje kupić książkę w tym samym czasie. Jeśli Ci to przeszkadza, spróbuj wrócić później.
 2. Skąd wziąć kod promocyjny?
  Najłatwiej i najpewniej zdobyć kod promocyjny na stronie FB: https://facebook.com/PrawaUczniaPoradnik, choć nie jest wykluczone że natkniesz się na kod również w innych miejscach sieci 🙂
 3. Co tak drogo?
  Z jednej strony faktycznie, książka nie jest najtańsza. Z drugiej – zawiera wyselekcjonowaną i zweryfikowaną wiedzę, jakiej próżno szukać w internecie. Być może warto? Zwłaszcza, że często można dorwać kupony obniżające cenę.
 4. Czy moje dane są bezpieczne?
  Tak. Wszystkie Twoje dane przesyłane są szyfrowanym połączeniem, a baza danych sklepu zgłoszona jest do GIODO. Dodatkowo gwarantuję, że nigdy nie sprzedam ani nie oddam Twoich danych komukolwiek.
 5. Czy otrzymam fakturę/paragon?
  Zgodnie z prawem, jeśli jesteś osobą fizyczną, fakturę muszę wystawić Ci dopiero na Twoje żądanie. Jeśli taka jest Twoja wola (albo jesteś firmą), napisz o tym w uwagach do zamówienia – pamiętaj jednak by podać wtedy swoje dane do faktury.
 6. Nie chciało mi się czytać regulaminu. Czy stracę nerkę?
  Tak. Taka praktyczna lekcja prawa… 😉 A poważniej mówiąc, nie. W regulaminie nie ma żadnych haczyków, jest on bo być musi.
 7. Czy przysługuje mi prawo odstąpienia od umowy kupna w ciągu 14 dni?
  Nie. Kupując ebooki, które zostaną Ci dostarczone natychmiast po zapłacie, zrzekasz się prawa do odstąpienia od umowy na odległość, zgodnie z art. 38 ust. 13 Ustawy o Prawach Konsumenta. Sytuacja zmieni się, gdy w ofercie pojawi się książka papierowa – na razie jednak to prawo Ci nie przysługuje.
 8. Czy mogę zwrócić książkę?
  Jeśli nie jesteś zadowolony z kupionej książki, napisz na kontakt[@]prawaucznia.pl, postaramy się coś wymyślić.
 9. Chcę skorzystać z rękojmi.
  Napisz na kontakt[@]prawaucznia.pl.

Strona – płatności

 1. Czy płatności są bezpieczne?
  Tak. Obsługiwane są przez operatora tPay, który świadczy usługi od wielu lat i jest pod stałym nadzorem odpowiednich instytucji państwowych.
 2. Czy mogę skorzystać z płatności kartą kredytową?
  Niestety, na ten moment płatności kartą nie są obsługiwane.
 3. Czy mogę skorzystać z paypala?
  Na razie nie, ale pracuję nad tym i wkrótce taka opcja się pojawi.
 4. Czy zapłacę jakąś prowizję?
  To zależy od Twojego banku, ale niemal na pewno nie poniesiesz dodatkowych kosztów.
 5. Kiedy otrzymam zakupioną książkę?
  Gdy tylko Twoja płatność zostanie zaksięgowana, a system przemieli tę informację – przy dużym obłożeniu może to zająć kilkanaście minut, ale najczęściej powinno nastąpić chwilę po zapłaceniu.
 6. Minęło dużo czasu, a książki ni widu ni słychu.
  Napisz na kontakt[@]prawaucznia.pl z opisem sytuacji, odpowiem (i pomogę) najszybciej jak to możliwe.
 7. Czy mogę zapłacić przekazem pocztowym albo tradycyjnym przelewem?
  Tak, miej tylko na uwadze, że zanim Twoja wpłata zostanie zaksięgowana, minie kilka godzin lub nawet dni; książkę otrzymasz dopiero wtedy.